Annexe:Conjugaison en finnois/ajatella

Définition, traduction, prononciation, anagramme et synonyme sur le dictionnaire libre Wiktionnaire.
Aller à : navigation, rechercher
Formes personnelles
Indicatif
présent parfait
personne affirmatif négatif personne affirmatif négatif
1. minä ajattelen en ajattele 1. minä olen ajatellut en ole ajatellut
2. sinä ajattelet et ajattele 2. sinä olet ajatellut et ole ajatellut
3. hän ajattelee ei ajattele 3. hän on ajatellut ei ole ajatellut
1. me ajattelemme emme ajattele 1. me olemme ajatelleet emme ole ajatelleet
2. te
(vous) Te
ajattelette
-"-
ette ajattele
-"-
2. te
(vous) Te
olette ajatelleet
olette ajatellut
ette ole ajatelleet
ette ole ajatellut
3. he ajattelevat eivät ajattele 3. he ovat ajatelleet eivät ole ajatelleet
passif ajatellaan ei ajatella passif on ajateltu ei ole ajateltu
imparfait plus-que-parfait
personne affirmatif négatif personne affirmatif négatif
1. minä ajattelin en ajatellut 1. minä olin ajatellut en ollut ajatellut
2. sinä ajattelit et ajatellut 2. sinä olit ajatellut et ollut ajatellut
3. hän ajatteli ei ajatellut 3. hän oli ajatellut ei ollut ajatellut
1. me ajattelimme emme ajatelleet 1. me olimme ajatelleet emme olleet ajatelleet
2. te
(vous) Te
ajattelitte
-"-
ette ajatelleet
ette ajatellut
2. te
(vous) Te
olitte ajatelleet
olitte ajatellut
ette olleet ajatelleet
ette ollut ajatellut
3. he ajattelivat eivät ajatelleet 3. he olivat ajatelleet eivät olleet ajatelleet
passif ajateltiin ei ajateltu passif oli ajateltu ei ollut ajateltu
Conditionnel
présent parfait
personne affirmatif négatif personne affirmatif négatif
1. minä ajattelisin en ajattelisi 1. minä olisin ajatellut en olisi ajatellut
2. sinä ajattelisit et ajattelisi 2. sinä olisit ajatellut et olisi ajatellut
3. hän ajattelisi ei ajattelisi 3. hän olisi ajatellut ei olisi ajatellut
1. me ajattelisimme emme ajattelisi 1. me olisimme ajatelleet emme olisi ajatelleet
2. te
(vous) Te
ajattelisitte
-"-
ette ajattelisi
-"-
2. te
(vous) Te
olisitte ajatelleet
olisitte ajatellut
ette olisi ajatelleet
ette olisi ajatellut
3. he ajattelisivat eivät ajattelisi 3. he olisivat ajatelleet eivät olisi ajatelleet
passif ajateltaisiin ei ajateltaisi passif olisi ajateltu ei olisi ajateltu
Potentiel
présent parfait
personne affirmatif négatif personne affirmatif négatif
1. minä ajatellen en ajatelle 1. minä lienen ajatellut en liene ajatellut
2. sinä ajatellet et ajatelle 2. sinä lienet ajatellut et liene ajatellut
3. hän ajatellee ei ajatelle 3. hän lienee ajatellut ei liene ajatellut
1. me ajatellemme emme ajatelle 1. me lienemme ajatelleet emme liene ajatelleet
2. te
(vous) Te
ajatellette
-"-
ette ajatelle
-"-
2. te
(vous) Te
lienette ajatelleet
lienette ajatellut
ette liene ajatelleet
ette liene ajatellut
3. he ajatellevat eivät ajatelle 3. he lienevät ajatelleet eivät liene ajatelleet
passif ajateltaneen ei ajateltane passif lienee ajateltu ei liene ajateltu
Impératif
présent
personne affirmatif négatif
1. minä
2. sinä ajattele älä ajattele
3. hän ajatelkoon älköön ajatelko
1. me ajatelkaamme älkäämme ajatelko
2. te
(vous) Te
ajatelkaa
-"-
älkää ajatelko
-"-
3. he ajatelkoot älkööt ajatelko
passif ajateltakoon älköön ajateltako
Formes nominales
infinitifs participes
actif passif actif passif
I ajatella présent ajatteleva ajateltava
long I ajatellakseen1 parfait ajatellut ajateltu
II inessif ajatellessa2 ajateltaessa agent ajattelema4
instructif ajatellen agent négatif ajattelematon
III inessif ajattelemassa 1) Utilisé seulement avec un suffixe possessif ; c’est la forme de la troisième personne du singulier et du pluriel
2) Peut être utilisé avec un suffixe possessif
3) Utilisé seulement avec un suffixe possessif ; c’est la forme de la troisième personne du singulier et du pluriel
4) Le participe agent —c’est-à-dire la forme nominative du troisième infinitif— n’existe pas si le verbe
est intransitif ; elle existe si le verbe est transitif (par exemple, rakentaa « construire » → minun rakentama talo
« une maison construite par moi ») ; ne pas confondre avec les formes nominatives des troisièmes infinitifs utilisées comme des noms
communs (par exemple, kuolla « mourir » → kuolema « la mort ») !
élatif ajattelemasta
illatif ajattelemaan
adessif ajattelemalla
abessif ajattelematta
instructif ajatteleman ajateltaman
IV nominatif ajatteleminen
partitif ajattelemista
V ajattelemaisillaan3