Annexe:Conjugaison en azéri/qırmaq

Définition, traduction, prononciation, anagramme et synonyme sur le dictionnaire libre Wiktionnaire.
Sauter à la navigation Sauter à la recherche

Infinitif[modifier le wikicode]

Infinitif
qırmaq

Converbe[modifier le wikicode]

Converbe
qırıb

Participes[modifier le wikicode]

Participe non passé du sujet Participe passé du sujet Participe du non-sujet
sans agent défini avec agent défini
qıran qırmış qırdıq (mənim)  qırdığım
(sənin)  qırdığın
(onun)  qırdığı
(bizim)  qırdığımız
(sizin)  qırdığınız
(onların)  qırdığı ou qırdıqları

Indicatif[modifier le wikicode]

Présent simple Présent parfait
(mən)  qırıram (mən)  qırmışam
(sən)  qırırsan (sən)  qırmışsan
(o)  qırır (o)  qırmışdır
(biz)  qırırıq (biz)  qırmışıq
(siz)  qırırsınız (siz)  qırmışsınız
(onlar)  qırırlar (onlar)  qırmışdırlar
Passé simple Passé parfait
(mən)  qırdım (mən)  qırmışdım
(sən)  qırdın (sən)  qırmışdın
(o)  qırdı (o)  qırmışdı
(biz)  qırdıq (biz)  qırmışdıq
(siz)  qırdınız (siz)  qırmışdınız
(onlar)  qırdılar (onlar)  qırmışdılar
Passé imparfait
(mən)  qırırdım  
(sən)  qırırdın  
(o)  qırırdı  
(biz)  qırırdıq  
(siz)  qırırdınız  
(onlar)  qırırdılar  
Futur défini Futur indéfini
(mən)  qıracağam (mən)  qıraram
(sən)  qıracaqsan (sən)  qırarsan
(o)  qıracaqdır (o)  qırar
(biz)  qıracağıq (biz)  qırarıq
(siz)  qıracaqsınız (siz)  qırarsınız
(onlar)  qıracaqdırlar (onlar)  qırarlar
Futur du passé défini Futur du passé indéfini
(mən)  qıracaqdım (mən)  qırardım
(sən)  qıracaqdın (sən)  qırardın
(o)  qıracaqdı (o)  qırardı
(biz)  qıracaqdıq (biz)  qırardıq
(siz)  qıracaqdınız (siz)  qırardınız
(onlar)  qıracaqdılar (onlar)  qırardılar

Conditionnel[modifier le wikicode]

Présent Passé
(mən)  qırsam (mən)  qırsaydım
(sən)  qırsan (sən)  qırsaydın
(o)  qırsa (o)  qırsaydı
(biz)  qırsaq (biz)  qırsaydıq
(siz)  qırsanız (siz)  qırsaydınız
(onlar)  qırsalar (onlar)  qırsaydılar

Subjonctif[modifier le wikicode]

(mən)  qıram  
(sən)  qırasan  
(o)  qıra  
(biz)  qıraq  
(siz)  qırasınız  
(onlar)  qıralar  

Hortatif[modifier le wikicode]

(mən)  qırasıyam  
(sən)  qırasısan  
(o)  qırasıdır  
(biz)  qırasıyıq  
(siz)  qırasısınız  
(onlar)  qırasıdırlar  

Obligationnel[modifier le wikicode]

Présent Passé
(mən)  qırmalıyam (mən)  qırmalıydım
(sən)  qırmalısan (sən)  qırmalıydın
(o)  qırmalıdır (o)  qırmalıydı
(biz)  qırmalıyıq (biz)  qırmalıydıq
(siz)  qırmalısınız (siz)  qırmalıydınız
(onlar)  qırmalıdırlar (onlar)  qırmalıydılar

Impératif[modifier le wikicode]

(mən)  qırım  
(sən)  qır  
(o)  qırsın  
(biz)  qıraq  
(siz)  qırın  
(onlar)  qırsınlar  

Infinitif[modifier le wikicode]

Infinitif
qırmamaq

Converbe[modifier le wikicode]

Converbe
qırmayıb

Participes[modifier le wikicode]

Participe non passé du sujet Participe passé du sujet Participe du non-sujet
sans agent défini avec agent défini
qırmayan qırmamış qırmadıq (mənim)  qırmadığım
(sənin)  qırmadığın
(onun)  qırmadığı
(bizim)  qırmadığımız
(sizin)  qırmadığınız
(onların)  qırmadığı ou qırmadıqları

Indicatif[modifier le wikicode]

Présent simple Présent parfait
(mən)  qırmıram (mən)  qırmamışam
(sən)  qırmırsan (sən)  qırmamışsan
(o)  qırmır (o)  qırmamışdır
(biz)  qırmırıq (biz)  qırmamışıq
(siz)  qırmırsınız (siz)  qırmamışsınız
(onlar)  qırmırlar (onlar)  qırmamışdırlar
Passé simple Passé parfait
(mən)  qırmadım (mən)  qırmamışdım
(sən)  qırmadın (sən)  qırmamışdın
(o)  qırmadı (o)  qırmamışdı
(biz)  qırmadıq (biz)  qırmamışdıq
(siz)  qırmadınız (siz)  qırmamışdınız
(onlar)  qırmadılar (onlar)  qırmamışdılar
Passé imparfait
(mən)  qırmırdım  
(sən)  qırmırdın  
(o)  qırmırdı  
(biz)  qırmırdıq  
(siz)  qırmırdınız  
(onlar)  qırmırdılar  
Futur défini Futur indéfini
(mən)  qırmayacağam (mən)  qırmaram
(sən)  qırmayacaqsan (sən)  qırmarsan
(o)  qırmayacaqdır (o)  qırmaz
(biz)  qırmayacağıq (biz)  qırmarıq
(siz)  qırmayacaqsınız (siz)  qırmarsınız
(onlar)  qırmayacaqdırlar (onlar)  qırmazlar
Futur du passé défini Futur du passé indéfini
(mən)  qırmayacaqdım (mən)  qırmazdım
(sən)  qırmayacaqdın (sən)  qırmazdın
(o)  qırmayacaqdı (o)  qırmazdı
(biz)  qırmayacaqdıq (biz)  qırmazdıq
(siz)  qırmayacaqdınız (siz)  qırmazdınız
(onlar)  qırmayacaqdılar (onlar)  qırmazdılar

Conditionnel[modifier le wikicode]

Présent Passé
(mən)  qırmasam (mən)  qırmasaydım
(sən)  qırmasan (sən)  qırmasaydın
(o)  qırmasa (o)  qırmasaydı
(biz)  qırmasaq (biz)  qırmasaydıq
(siz)  qırmasanız (siz)  qırmasaydınız
(onlar)  qırmasalar (onlar)  qırmasaydılar

Subjonctif[modifier le wikicode]

(mən)  qırmayam  
(sən)  qırmayasan  
(o)  qırmaya  
(biz)  qırmayaq  
(siz)  qırmayasınız  
(onlar)  qırmayalar  

Hortatif[modifier le wikicode]

(mən)  qırmayasıyam  
(sən)  qırmayasısan  
(o)  qırmayasıdır  
(biz)  qırmayasıyıq  
(siz)  qırmayasısınız  
(onlar)  qırmayasıdırlar  

Obligationnel[modifier le wikicode]

Présent Passé
(mən)  qırmamalıyam (mən)  qırmamalıydım
(sən)  qırmamalısan (sən)  qırmamalıydın
(o)  qırmamalıdır (o)  qırmamalıydı
(biz)  qırmamalıyıq (biz)  qırmamalıydıq
(siz)  qırmamalısınız (siz)  qırmamalıydınız
(onlar)  qırmamalıdırlar (onlar)  qırmamalıydılar

Impératif[modifier le wikicode]

(mən)  qırmayım  
(sən)  qırma  
(o)  qırmasın  
(biz)  qırmayaq  
(siz)  qırmayın  
(onlar)  qırmasınlar