Annexe:Conjugaison en bulgare/давам

Définition, traduction, prononciation, anagramme et synonyme sur le dictionnaire libre Wiktionnaire.
Sauter à la navigation Sauter à la recherche
давам
Formes impersonnelles
singulier pluriel
masculin féminin neutre
participe passé actif (forme simple) давал давала давало давали
participe passé actif (forme articulée) longue : давалият, courte : давалия давалата давалото давалите
participe imparfait давал давала давало давали
participe passé passif (forme simple) даван давана давано давани
participe passé passif (forme articulée) longue : даваният, courte : давания даваната даваното даваните
participe présent (forme simple) даващ даваща даващо даващи
participe présent (forme articulée) longue : даващият, courte : даващия даващата даващото даващите
substantif verbal (forme simple) - -
substantif verbal (forme articulée) - -
gérondif давайки
Formes personnelles
singulier pluriel
1re 2e 3e 1re 2e 3e
indicatif présent давам даваш дава даваме давате дават
aoriste давах дава дава давахме давахте даваха
imparfait давах даваше даваше давахме давахте даваха
futur ще давам ще даваш ще дава ще даваме ще давате ще дават
parfait давал съм давал си давал е давали сме давали сте давали са
plus-que-parfait бях давал беше давал беше давал бяхме давали бяхте давали бяха давали
futur antérieur ще съм давал ще си давал ще е давал ще сме давали ще сте давали ще са давали
futur du passé щях да съм давам щеше да си даваш щеше да е дава щяхме да сме даваме щяхте да сте давате щяха да са дават
futur antérieur passé щях да съм давал щеше да си давал щеше да е давал щяхме да сме давали щяхте да сте давали щяха да са давали
forme passive réfléchie давам се даваш се дава се даваме се давате се дават се
conditionnel 1re 2e 2e 1re 2e 3e
бих давал би давал би давал бихме давали бихте давали биха давали
impératif - давай - - давайте -
narration indirecte présent давал съм давал си давал давали сме давали сте давали
aoriste давал съм давал си давал давали сме давали сте давали
imparfait давал съм давал си давал давали сме давали сте давали
futur щял съм да давам щял си да даваш щял да дава щели сме да даваме щели сте да давате щели да дават
parfait бил съм давал бил си давал бил давал били сме давали били сте давали били давали
plus-que-parfait бил съм давал бил си давал бил давал били сме давали били сте давали били давали
futur antérieur щял съм да съм давал щял си да си давал щял да е давал щели сме да сме давали щели сте да сте давали щели да са давали
futur du passé щял съм да давам щял си да даваш щял да дава щели сме да даваме щели сте да давате щели да дават
futur antérieur passé щял съм да съм давал щял си да си давал щял да е давал щели сме да сме давали щели сте да сте давали щели да са давали
forme passive даван съм даван си masculin : даван е, féminin : давана е, neutre : давано е давани сме давани сте давани са