Annexe:Conjugaison en finnois/herättää

Définition, traduction, prononciation, anagramme et synonyme sur le dictionnaire libre Wiktionnaire.
Sauter à la navigation Sauter à la recherche
Formes personnelles
Indicatif
présent parfait
personne affirmatif négatif personne affirmatif négatif
1. minä herätän en herätä 1. minä olen herättänyt en ole herättänyt
2. sinä herätät et herätä 2. sinä olet herättänyt et ole herättänyt
3. hän herättää ei herätä 3. hän on herättänyt ei ole herättänyt
1. me herätämme emme herätä 1. me olemme herättäneet emme ole herättäneet
2. te
(vous) Te
herätätte
-"-
ette herätä
-"-
2. te
(vous) Te
olette herättäneet
olette herättänyt
ette ole herättäneet
ette ole herättänyt
3. he herättävät eivät herätä 3. he ovat herättäneet eivät ole herättäneet
passif herätetään ei herätetä passif on herätetty ei ole herätetty
imparfait plus-que-parfait
personne affirmatif négatif personne affirmatif négatif
1. minä herätin en herättänyt 1. minä olin herättänyt en ollut herättänyt
2. sinä herätit et herättänyt 2. sinä olit herättänyt et ollut herättänyt
3. hän herätti ei herättänyt 3. hän oli herättänyt ei ollut herättänyt
1. me herätimme emme herättäneet 1. me olimme herättäneet emme olleet herättäneet
2. te
(vous) Te
herätitte
-"-
ette herättäneet
ette herättänyt
2. te
(vous) Te
olitte herättäneet
olitte herättänyt
ette olleet herättäneet
ette ollut herättänyt
3. he herättivät eivät herättäneet 3. he olivat herättäneet eivät olleet herättäneet
passif herätettiin ei herätetty passif oli herätetty ei ollut herätetty
Conditionnel
présent parfait
personne affirmatif négatif personne affirmatif négatif
1. minä herättäisin en herättäisi 1. minä olisin herättänyt en olisi herättänyt
2. sinä herättäisit et herättäisi 2. sinä olisit herättänyt et olisi herättänyt
3. hän herättäisi ei herättäisi 3. hän olisi herättänyt ei olisi herättänyt
1. me herättäisimme emme herättäisi 1. me olisimme herättäneet emme olisi herättäneet
2. te
(vous) Te
herättäisitte
-"-
ette herättäisi
-"-
2. te
(vous) Te
olisitte herättäneet
olisitte herättänyt
ette olisi herättäneet
ette olisi herättänyt
3. he herättäisivät eivät herättäisi 3. he olisivat herättäneet eivät olisi herättäneet
passif herätettäisiin ei herätettäisi passif olisi herätetty ei olisi herätetty
Potentiel
présent parfait
personne affirmatif négatif personne affirmatif négatif
1. minä herättänen en herättäne 1. minä lienen herättänyt en liene herättänyt
2. sinä herättänet et herättäne 2. sinä lienet herättänyt et liene herättänyt
3. hän herättänee ei herättäne 3. hän lienee herättänyt ei liene herättänyt
1. me herättänemme emme herättäne 1. me lienemme herättäneet emme liene herättäneet
2. te
(vous) Te
herättänette
-"-
ette herättäne
-"-
2. te
(vous) Te
lienette herättäneet
lienette herättänyt
ette liene herättäneet
ette liene herättänyt
3. he herättänevät eivät herättäne 3. he lienevät herättäneet eivät liene herättäneet
passif herätettäneen ei herätettäne passif lienee herätetty ei liene herätetty
Impératif
présent
personne affirmatif négatif
1. minä
2. sinä herätä älä herätä
3. hän herättäköön älköön herättäkö
1. me herättäkäämme älkäämme herättäkö
2. te
(vous) Te
herättäkää
-"-
älkää herättäkö
-"-
3. he herättäkööt älkööt herättäkö
passif herätettäköön älköön herätettäkö
Formes nominales
infinitifs participes
actif passif actif passif
I herättää présent herättävä herätettävä
long I herättääkseen1 parfait herättänyt herätetty
II inessif herättäessä2 herätettäessä agent herättämä4
instructif herättäen agent négatif herättämätön
III inessif herättämässä 1) Utilisé seulement avec un suffixe possessif ; c’est la forme de la troisième personne du singulier et du pluriel
2) Peut être utilisé avec un suffixe possessif
3) Utilisé seulement avec un suffixe possessif ; c’est la forme de la troisième personne du singulier et du pluriel
4) Le participe agent —c’est-à-dire la forme nominative du troisième infinitif— n’existe pas si le verbe
est intransitif ; elle existe si le verbe est transitif (par exemple, rakentaa « construire » → minun rakentama talo
« une maison construite par moi ») ; ne pas confondre avec les formes nominatives des troisièmes infinitifs utilisées comme des noms
communs (par exemple, kuolla « mourir » → kuolema « la mort ») !
élatif herättämästä
illatif herättämään
adessif herättämällä
abessif herättämättä
instructif herättämän herätettämän
IV nominatif herättäminen
partitif herättämistä
V herättämäisillään3