Annexe:Conjugaison en finnois/matkustaa

Définition, traduction, prononciation, anagramme et synonyme sur le dictionnaire libre Wiktionnaire.
Sauter à la navigation Sauter à la recherche
Formes personnelles
Indicatif
présent parfait
personne affirmatif négatif personne affirmatif négatif
1. minä matkustan en matkusta 1. minä olen matkustanut en ole matkustanut
2. sinä matkustat et matkusta 2. sinä olet matkustanut et ole matkustanut
3. hän matkustaa ei matkusta 3. hän on matkustanut ei ole matkustanut
1. me matkustamme emme matkusta 1. me olemme matkustaneet emme ole matkustaneet
2. te
(vous) Te
matkustatte
-"-
ette matkusta
-"-
2. te
(vous) Te
olette matkustaneet
olette matkustanut
ette ole matkustaneet
ette ole matkustanut
3. he matkustavat eivät matkusta 3. he ovat matkustaneet eivät ole matkustaneet
passif matkustetaan ei matkusteta passif on matkustettu ei ole matkustettu
imparfait plus-que-parfait
personne affirmatif négatif personne affirmatif négatif
1. minä matkustin en matkustanut 1. minä olin matkustanut en ollut matkustanut
2. sinä matkustit et matkustanut 2. sinä olit matkustanut et ollut matkustanut
3. hän matkusti ei matkustanut 3. hän oli matkustanut ei ollut matkustanut
1. me matkustimme emme matkustaneet 1. me olimme matkustaneet emme olleet matkustaneet
2. te
(vous) Te
matkustitte
-"-
ette matkustaneet
ette matkustanut
2. te
(vous) Te
olitte matkustaneet
olitte matkustanut
ette olleet matkustaneet
ette ollut matkustanut
3. he matkustivat eivät matkustaneet 3. he olivat matkustaneet eivät olleet matkustaneet
passif matkustettiin ei matkustettu passif oli matkustettu ei ollut matkustettu
Conditionnel
présent parfait
personne affirmatif négatif personne affirmatif négatif
1. minä matkustaisin en matkustaisi 1. minä olisin matkustanut en olisi matkustanut
2. sinä matkustaisit et matkustaisi 2. sinä olisit matkustanut et olisi matkustanut
3. hän matkustaisi ei matkustaisi 3. hän olisi matkustanut ei olisi matkustanut
1. me matkustaisimme emme matkustaisi 1. me olisimme matkustaneet emme olisi matkustaneet
2. te
(vous) Te
matkustaisitte
-"-
ette matkustaisi
-"-
2. te
(vous) Te
olisitte matkustaneet
olisitte matkustanut
ette olisi matkustaneet
ette olisi matkustanut
3. he matkustaisivat eivät matkustaisi 3. he olisivat matkustaneet eivät olisi matkustaneet
passif matkustettaisiin ei matkustettaisi passif olisi matkustettu ei olisi matkustettu
Potentiel
présent parfait
personne affirmatif négatif personne affirmatif négatif
1. minä matkustanen en matkustane 1. minä lienen matkustanut en liene matkustanut
2. sinä matkustanet et matkustane 2. sinä lienet matkustanut et liene matkustanut
3. hän matkustanee ei matkustane 3. hän lienee matkustanut ei liene matkustanut
1. me matkustanemme emme matkustane 1. me lienemme matkustaneet emme liene matkustaneet
2. te
(vous) Te
matkustanette
-"-
ette matkustane
-"-
2. te
(vous) Te
lienette matkustaneet
lienette matkustanut
ette liene matkustaneet
ette liene matkustanut
3. he matkustanevat eivät matkustane 3. he lienevät matkustaneet eivät liene matkustaneet
passif matkustettaneen ei matkustettane passif lienee matkustettu ei liene matkustettu
Impératif
présent
personne affirmatif négatif
1. minä
2. sinä matkusta älä matkusta
3. hän matkustakoon älköön matkustako
1. me matkustakaamme älkäämme matkustako
2. te
(vous) Te
matkustakaa
-"-
älkää matkustako
-"-
3. he matkustakoot älkööt matkustako
passif matkustettakoon älköön matkustettako
Formes nominales
infinitifs participes
actif passif actif passif
I matkustaa présent matkustava matkustettava
long I matkustaakseen1 parfait matkustanut matkustettu
II inessif matkustaessa2 matkustettaessa agent matkustama4
instructif matkustaen agent négatif matkustamaton
III inessif matkustamassa 1) Utilisé seulement avec un suffixe possessif ; c’est la forme de la troisième personne du singulier et du pluriel
2) Peut être utilisé avec un suffixe possessif
3) Utilisé seulement avec un suffixe possessif ; c’est la forme de la troisième personne du singulier et du pluriel
4) Le participe agent —c’est-à-dire la forme nominative du troisième infinitif— n’existe pas si le verbe
est intransitif ; elle existe si le verbe est transitif (par exemple, rakentaa « construire » → minun rakentama talo
« une maison construite par moi ») ; ne pas confondre avec les formes nominatives des troisièmes infinitifs utilisées comme des noms
communs (par exemple, kuolla « mourir » → kuolema « la mort ») !
élatif matkustamasta
illatif matkustamaan
adessif matkustamalla
abessif matkustamatta
instructif matkustaman matkustettaman
IV nominatif matkustaminen
partitif matkustamista
V matkustamaisillaan3