Annexe:Conjugaison en grec ancien/βάλλω

Définition, traduction, prononciation, anagramme et synonyme sur le dictionnaire libre Wiktionnaire.
Sauter à la navigation Sauter à la recherche

Conjugaison du verbe βάλλω, verbe à labiale.


Voix active

VOIX ACTIVE
Temps Mode Indicatif Impératif Subjonctif Optatif Infinitif Participe
Temps principaux Temps secondaires
PRÉSENT
ET
IMPARFAIT
1S βάλλω ϐαλλον βάλλω βάλλοιμι βάλλειν M. βάλλων
2S βάλλεις ϐαλλες βάλλε βάλλῃς βάλλοις βάλλοντος
3S βάλλει ϐαλλε(ν) βαλλ

έτω ||βάλλ||βάλλοι||

1P βάλλομεν ϐάλλομεν βάλλωμεν βάλλοιμεν F. βάλλουσα
2P βάλλετε ϐάλλετε βάλλετε βάλλητε βάλλοιτε βαλλ

ούσης

3P βάλλουσι(ν) ϐαλλον βαλλ

όντων ||βάλλωσι(ν)||βάλλοιεν||

2D βάλλετον ϐαλλέτην βάλλετον βάλλητον βαλλ

οίτην||N. βάλλον

3D βάλλετον ϐαλλέτην βαλλ

έτων ||βάλλητον||βαλλ οίτην||βάλλοντος

FUTUR 1S βαλ βαλοίην βαλεῖν M. βαλῶν
2S βαλεῖς βαλοίης βαλοῦντος
3S βαλεῖ βαλοίη
1P βαλοῦμεν βαλοῖμεν F. βαλοῦσα
2P βαλεῖτε βαλοῖτε βαλούσης
3P βαλοῦσι(ν) βαλοῖεν
2D βαλεῖτον βαλοίτην N. βαλοῦν
3D βαλεῖτον βαλοίτην βαλοῦντος
AORISTE II 1S βαλον βάλω βάλοιμι βαλεῖν M. βαλών
2S βαλες βαλε βάλῃς βάλοις βαλόντος
3S βαλε βαλέτω βάλ βάλοι
1P βάλομεν βάλωμεν βάλοιμεν F. βαλοῦσα
2P βάλετε βάλετε βάλητε βάλοιτε βαλούσης
3P βαλον βαλόντων βάλωσι(ν) βάλοιεν
2D βαλέτην βάλετον βάλητον βαλοίτην N. βαλόν
3D βαλέτην βαλέτων βάλητον βαλοίτην βαλόντος
PARFAIT
ET
PLUS-QUE-PARFAIT
1S βέϐληϰα ἐϐεϐλήϰειν ou -ϰη βεϐλήϰω βέϐλήϰοιμι βεϐληϰέναι M. βεϐληϰώς
2S βέϐληϰας ἐϐεϐλήϰεις ou -ϰης βεϐλήϰῃς βεϐλήϰοις M, βεϐληϰότος
3S βέϐληϰε(ν) ἐϐεϐλήϰει(ν) βεϐλήϰῃ βεϐλήϰοι
1P βεϐλήϰαμεν ἐϐεϐλήϰειμεν βεϐλήϰωμεν βεϐλήϰοιμεν F. βεϐληϰυῖα
2P βεϐλήϰατε ἐϐεϐλήϰειτε βεϐλήϰητε βεϐλήϰοιτε βεϐληϰυίας
3P βεϐλήϰασι(ν) ἐϐεϐλήϰεισαν (-ϰεισαν) βεϐλήϰωσι(ν) βεϐλήϰοιεν
2D βεϐλήϰατον ἐϐεϐληϰείτην βεϐλήϰητον βεϐληϰοίτην N. βεϐληϰός
3D βεϐλήϰατον ἐϐεϐληϰείτην βεϐλήϰητον βεϐληϰοίτην βεϐληϰότος


Voix passive

Voix passive
Temps Mode Indicatif Impératif Subjonctif Optatif Infinitif Participe
Temps principaux Temps secondaires
Présent
et
imparfait
1S βάλλομαι βαλλ

όμην|| ||βάλλωμαι||βαλλ οίμην||rowspan=8|βάλλεσθαι||M. βαλλ όμενος

2S βάλλει βάλλου βάλλου βάλλ βάλλοιο βαλλομένου
3S βάλλεται βάλλετο βαλλέσθω βάλληται βάλλοιτο
1P βαλλόμεθα βαλλ

όμεθα|| ||βαλλώμεθα||βαλλ οίμεθα||F. βαλλ ομένη

2P βάλλεσθε βάλλεσθε βάλλεσθε βάλλησθε βάλλοισθε βαλλ

ομένης

3P βάλλονται βάλλοντο βαλλ

έσθων ||βάλλωνται||βάλλοιντο||

2D βάλλεσθον βαλλ

έσθην||βάλλεσθον ||βάλλησθον||βαλλ οίσθην||N. βαλλ όμενος

3D βάλλεσθον βαλλ

έσθην||βαλλέσθων ||βάλλησθον||βαλλ οίσθην||βαλλ ομένου

Futur 1S βαλοῦμαι βαλοίμην βαλεῖσθαι M. βαλούμενος
2S βαλεῖ βαλοῖο βαλουμένου
3S βαλεῖται βαλοῖτο
1P βαλούμεθα βαλοίμεθα F. βαλουμένη
2P βαλεῖσθε βαλοῖσθε βαλουμένης
3P βαλοῦνται βαλοῖντο
2D βαλεῖσθον βαλοίσθην N. βαλούμενον
3D βαλεῖσθον βαλοίσθην βαλουμένου
Aoriste 1S βάλην βαλ βαλείην βαλῆναι M. βαλείς
2S βάλης βαλῆθι βαλῇς βαλείης βαλέντος
3S βάλη βαλήτω βαλ βαλσείη
1P βάλημεν βαλῶμεν βαλεῖμεν F. βαλεῖσα
2P βάλητε βάλητε βαλῆτε βαλεῖτε βαλεῖσης
3P βάλησαν βαλέντων βαλῶσι βαλεῖεν
2D βαλήτην βάλητον βαλῆτον βαλείτην N. βαλέν
3D βαλήτην βαλήτων βαλῆτον βαλείτην βαλέντος
Parfait
et
plus-que-parfait
1S βέϐλημαι ἐϐεϐλήμην βεϐλημένος βεϐλημένος εἴην βεϐλήθαι M. βεϐλημένος
2S βέϐλησαι ἐϐέϐλησο βέϐλησο βεϐλημένος ᾔς βεϐλημένος εἴης βεϐλημένου
3S βέϐληται ἐϐέϐλητο βεϐλήθω βεϐλημένος βεϐλημένος εἴη
1P βεϐλήμεθα ἐϐεϐλήμεθα βεϐλημένοι ὦμεν βεϐλημένοι εἴμεν F. βεϐλημένη
2P βέϐληθε ἐϐέϐληθε βέϐληθε βεϐλημένοι ἦτε βεϐλημένοι εἴτε βεϐλημένης
3P βεϐλημένοι εἰσί(ν) ἐϐέϐληντο βεϐλήθων βεϐλημένοι ὦσι(ν) βεϐλημένοι εἴεν
2D βέϐληθον ἐϐεϐλήθην βέϐληθον βεϐλημένω ἦτον βεϐλημένω εἴτην N. βεϐλημένον
3D βέϐληθον ἐϐεϐλήθην βεϐλήθων βεϐλημένω ἦτον βεϐλημένω εἴτην βεϐλημένου
Futur
ANTERIEUR
1S βεβάλσομαι βεβαλσοίμην βεβάλσεσθαι M. βεβαλσομένος
2S βεβάλσει βεβάλσοιο βεβεβαλσομένου
3S βεβάλσεται βεβάλσοιτο
1P βεβαλσόμεθα βεβαλσοίμεθα βεβαλσομένη
2P βεβάλσεσθε βεβάλσοισθε βεβαλσομένης
3P βεβάλσονται βεβάλσοιντο
2D βεβάλσεσθον βεβαλσοίσθην βεβαλσόμενον
3D βεβάλσεσθον βεβαλσοίσθην βεβαλσομένου


Voix moyenne

Voix moyenne
Temps Mode Indicatif Impératif Subjonctif Optatif Infinitif Participe
Temps principaux Temps secondaires
Présent
et
imparfait
1S βάλλομαι βαλλ

όμην|| ||βάλλωμαι||βαλλ οίμην||rowspan=8|βάλλεσθαι||M. βαλλ όμενος

2S βάλλει βάλλου βάλλου βάλλ βάλλοιο βαλλ

ομένου

3S βάλλεται βάλλετο βαλλ

έσθω ||βάλληται||βάλλοιτο||

1P βαλλ

όμεθα||βαλλ όμεθα|| ||βαλλ ώμεθα||βαλλ οίμεθα||F. βαλλ ομένη

2P βάλλεσθε βάλλεσθε βάλλεσθε βάλλησθε βάλλοισθε βαλλ

ομένης

3P βάλλονται βάλλοντο βαλλ

έσθων ||βάλλωνται||βάλλοιντο||

2D βάλλεσθον βαλλ

έσθην||βάλλεσθον ||βάλλησθον||βαλλ οίσθην||N. βαλλ όμενος

3D βάλλεσθον βαλλ

έσθην||βαλλ έσθων ||βάλλησθον||βαλλ οίσθην||βαλλ ομένου

Futur 1S βἀλοῦμαι βἀλοίμην βἀλεῖσθαι M. βἀλούμενος
2S βἀλεῖ βἀλοῖο βἀλουμένου
3S βἀλεῖται βἀλοῖτο
1P βἀλούμεθα βἀλοίμεθα F. βἀλουμένη
2P βἀλεῖσθε βἀλοῖσθε βἀλουμένης
3P βἀλοῦνται βἀλοῖντο
2D βἀλεῖσθον βἀλοίσθην N. βἀλούμενον
3D βἀλεῖσθον βἀλοίσθην βἀλουμένου
AORISTE II 1S βαλόμην βάλωμαι βαλοίμην βαλέσθαι M. βαλόμενος
2S βάλου βαλοῦ βάλ βάλοις βαλομένου
3S βάλετο βαλέσθω βάληται βάλοιτο
1P βαλόμεθα βαλώμεθα βαλοίμεθα F. βαλομέμη
2P βάλεσθε βάλεσθε βάλησθε βάλοισθε βαλομένης
3P βάλοντο βαλέσθων βάλωνται βάλοιντο
2D βαλέσθην βάλεσθον βάλησθον βαλοίσθην N. βαλόμενον
3D βαλέσθην βαλέσθων βάλησθον βαλοίσθην βαλομένου
Parfait
et
plus-que-parfait
1S βέϐλημαι ἐϐεϐλήμην βεϐλημένος βεϐλημένος εἴην βεϐλήθαι M. βεϐλημένος
2S βέϐλησαι ἐϐέϐλησο βέϐλησο βεϐλημένος ᾔς βεϐλημένος εἴης βεϐλημένου
3S βέϐληται ἐϐέϐλητο βεϐλήθω βεϐλημένος βεϐλημένος εἴη
1P βεϐλήμεθα ἐϐεϐλήμεθα βεϐλημένοι ὦμεν βεϐλημένοι εἴμεν F. βεϐλημένη
2P βέϐληθε ἐϐέϐληθε βέϐληθε βεϐλημένοι ἦτε βεϐλημένοι εἴτε βεϐλημένης
3P βεϐλημένοι εἰσί(ν) ἐϐέϐληντο βεϐλήθων βεϐλημένοι ὦσι(ν) βεϐλημένοι εἴεν
2D βέϐληθον ἐϐεϐλήθην βέϐληθον βεϐλημένω ἦτον βεϐλημένω εἴτην N. βεϐλημένον
3D βέϐληθον ἐϐεϐλήθην βεϐλήθων βεϐλημένω ἦτον βεϐλημένω εἴτην βεϐλημένου