Annexe:Conjugaison en grec ancien/ἄγω

Définition, traduction, prononciation, anagramme et synonyme sur le dictionnaire libre Wiktionnaire.
Sauter à la navigation Sauter à la recherche


Voix active

Voix active
Temps Mode Indicatif Impératif Subjonctif Optatif Infinitif Participe
Temps principaux Temps secondaires
Présent
et
imparfait
1S ἄγω γον ἄγω ἄγοιμι ἄγειν M. ἄγων
2S ἄγεις γες ἄγε ἄγῃς ἄγοις ἄγοντος
3S ἄγει γε(ν) ἀγέτω ἄγ ἄγοι
1P ἄγομεν γομεν ἄγωμεν ἄγοιμεν F. ἄγουσα
2P ἄγετε γετε ἄγετε ἄγητε ἄγοιτε ἀγούσης
3P ἄγουσι(ν) γον ἀγόντων ἄγωσι(ν) ἄγοιεν
2D ἄγετον γέτην ἄγετον ἄγητον ἀγοίτην N. ἄγον
3D ἄγετον γέτην ἀγέτων ἄγητον ἀγοίτην ἄγοντος
Futur 1S ξω ξοιμι ξειν M. ἄξων
2S ξεις ξοις ξοντος
3S ξει ξοι
1P ξομεν ξοιμεν F. ἄξουσα
2P ξετε ξοιτε ξούσης
3P ξουσι(ν) ξοιεν
2D ξετον ξοίτην N. ἄξον
3D ξετον ξοίτην ξοντος
Aoriste 1S ξα ξω ξαιμι ξαι M. ἄξας
2S ξας ξον ξῃς ξειας ξαντος
3S ξε(ν) ξάτω ξ ξειε
1P ξαμεν ξωμεν ξαιμεν F. ἄξασα
2P ξατε ξατε ξητε ξαιτε ξάσης
3P ξαν ξάντων ξωσι(ν) ξειαν
2D ξάτην ξατον ξητον ξαίτην N. ἄξαν
3D ξάτην ξάντων ξητον ξαίτην ξαντος
Parfait
et
plus-que-parfait
1S χα χειν ou -χη χω χοιμι χέναι M. χώς
2S χας χεις ou -χης χῃς χοις χότος
3S χε(ν) χει(ν) χ χοι
1P χαμεν χειμεν χωμεν χοιμεν F. χυῖα
2P χατε χειτε χητε χοιτε χυίας
3P χασι(ν) χεισαν (-χεισαν) χωσι(ν) χοιεν
2D χατον χείτην χητον χοίτην N. χός
3D χατον χείτην χητον χοίτην χότος


Voix passive

Voix passive
Temps Mode Indicatif Impératif Subjonctif Optatif Infinitif Participe
Temps principaux Temps secondaires
Présent
et
imparfait
1S ἄγομαι γόμην ἄγωμαι ἀγοίμην ἄγεσθαι M. ἀγόμενος
2S ἄγει γου ἄγου ἄγ ἄγοιο ἀγομένου
3S ἄγεται γετο ἀγέσθω ἄγηται ἄγοιτο
1P ἀγόμεθα γόμεθα ἀγώμεθα ἀγοίμεθα F. ἀγομένη
2P ἄγεσθε γεσθε ἄγεσθε ἄγησθε ἄγοισθε ἀγομένης
3P ἄγονται γοντο ἀγέσθων ἄγωνται ἄγοιντο
2D ἄγεσθον γέσθην ἄγεσθον ἄγησθον ἀγοίσθην N. ἀγόμενον
3D ἄγεσθον γέσθην ἀγέσθων ἄγησθον ἄγοίσθην ἀγομένου
Futur 1S χθήσομαι χθησοίμην χθήσεσθαι M. ἀχθησόμενος
2S χθήσει χθήσοιο χθησομένου
3S χθήσεται χθήσοιτο
1P χθησόμεθα χθησοίμεθα F. ἀχθησομένη
2P χθήσεσθε χθήσοισθε χθησομένης
3P χθήσονται χθήσοιντο
2D χθήσεσθον χθησοίσθην N. ἀχθησόμενον
3D χθήσεσθον χθησοίσθην χθησομένου
Aoriste 1S χθην χθῶ χθείην χθῆναι M. ἀχθείς
2S χθης χθητι χθῇς χθείης χθέντος
3S χθη χθήτω χθῇ ξείη
1P χθημεν χθῶμεν χθεῖμεν F. ἀχθεῖσα
2P χθητε χθητε χθῆτε χθεῖτε χθεῖσης
3P χθησαν χθέντων χθῶσι χθεῖεν
2D χθήτην χθητον χθῆτον χθείτην N. ἀχθέν
3D χθήτην χθήτων χθῆτον χθείτην χθέντος
Parfait
et
plus-que-parfait
1S γμαι γμην γμένος γμένος εἴην χθαι M. γμένος
2S ξαι ξο ξο γμένος ᾔς γμένος εἴης γμένου
3S ϰται ϰτο χθω γμένος γμένος εἴη
1P γμεθα γμεθα γμένοι ὦμεν γμένοι εἴμεν F. γμένη
2P χθε χθε χθε γμένοι ἦτε γμένοι εἴτε γμένης
3P γμένοι εἰσί(ν) γμένοι ἦσαν χθων γμένοι ὦσι(ν) γμένοι εἴεν
2D χθον χθην χθον γμένω ἦτον γμένω εἴτην N. γμένον
3D χθον χθην χθων γμένω ἦτον γμένω εἴτην γμένου
Futur
ANTERIEUR
1S ξομαι ξοίμην ξεσθαι M. ξομένος
2S ξει ξοιο ξομένου
3S ξεται ξοιτο
1P ξόμεθα ξοίμεθα ξομένη
2P ξεσθε ξοισθε ξομένης
3P ξονται ξοιντο
2D ξεσθον ξοίσθην ξόμενον
3D ξεσθον ξοίσθην ξομένου


Voix moyenne

Voix moyenne
Temps Mode Indicatif Impératif Subjonctif Optatif Infinitif Participe
Temps principaux Temps secondaires
Présent
et
imparfait
1S ἄγομαι γόμην ἄγωμαι ἀγοίμην ἄγεσθαι M. ἀγόμενος
2S ἄγει γου ἄγου ἄγ ἄγοιο ἀγομένου
3S ἄγεται γετο ἀγέσθω ἄγηται ἄγοιτο
1P ἀγόμεθα γόμεθα ἀγώμεθα ἀγοίμεθα F. ἀγομένη
2P ἄγεσθε γεσθε ἄγεσθε ἄγησθε ἄγοισθε ἀγομένης
3P ἄγονται γοντο ἀγέσθων ἄγωνται ἄγοιντο
2D ἄγεσθον γέσθην ἄγεσθον ἄγησθον ἀγοίσθην N. ἀγόμενος
3D ἄγεσθον γέσθην ἀγέσθων ἄγησθον ἀγοίσθην ἀγομένου
Futur 1S ξομαι ξοίμην ξεσθαι M. ἀξόμενος
2S ξει (ἄγσῃ) ξοιο ξομένου
3S ξεται ξοιτο
1P ξόμεθα ξοίμεθα F. ἀξομένη
2P χσεσθε χσοισθε χσομένης
3P ξονται ξοιντο
2D ξεσθον ξοίσθην N. ἀξόμενον
3D ξεσθον ξοίσθην ξομένου
Aoriste 1S ξάμην ξωμαι ξαίμην ξασθαι M. ἀξάμενος
2S ξω ξαι ξ ξαιο ξαμένου
3S ξατο ξάσθω ξηται ξαιτο
1P ξάμεθα ξώμεθα ξαίμεθα F. ἀξαμένη
2P ξασθε ξασθε ξησθε ξαισθε ξαμέμης
3P ξαντο ξάσθων ξωνται ξαιντο
2D ξάσθην ξασθον ξησθον ξαίθην N. ἀξάμενον
3D ξασθην ξάσθων ξησθον ξαίθην ξαμένου
Parfait
et
plus-que-parfait
1S γμαι γμην γμένος γμένος εἴην χθαι M. γμένος
2S ξαι ξο ξο γμένος ᾔς γμένος εἴης γμένου
3S ϰται ϰτο χθω γμένος γμένος εἴη
1P γμεθα γμεθα γμένοι ὦμεν γμένοι εἴμεν F. γμένη
2P χθε χθε χθε γμένοι ἦτε γμένοι εἴτε γμένης
3P γμένοι εἰσί(ν) γμένοι ἦσαν χθων γμένοι ὦσι(ν) γμένοι εἴεν
2D χθον χθην χθον γμένω ἦτον γμένω εἴτην N. γμένον
3D χθον χθην χθων γμένω ἦτον γμένω εἴτην γμένου